K & D Accountants
Charles Stulemeijerweg 7
5026 RS Tilburg
T 013 4550935
E info@kdaccountants.nl
BTW NL 8592.259.14.B01
K & D Accountants
Charles Stulemeijerweg 7
5026 RS Tilburg
T 013 4550935
E info@kdaccountants.nl
BTW NL 8592.259.14.B01
De overheid heeft besloten om het pensioenstelsel te herzien, en dit heeft gevolgen voor zowel werkgevers als werknemers. De veranderingen zijn behoorlijk ingrijpend, en het is belangrijk dat je als ondernemer goed op de hoogte bent van de nieuwe regels. In deze blog wordt uitgelegd wat de belangrijkste veranderingen zijn, wat de gevolgen voor werknemers zijn, en wie er recht heeft op compensatie. Daarnaast de veranderingen met het pensioen van werknemers die van baan veranderen of stoppen met werken vóór de AOW-leeftijd.
Wat verandert er in het pensioenstelsel?
Het nieuwe pensioenstelsel zorgt ervoor dat alle pensioenen vanaf 1 januari 2028 aan de nieuwe wetgeving voldoen en draait om een verschuiving van het huidige systeem, waarin de opbouw van pensioen wordt berekend op basis van een garantiebedrag, naar een systeem dat meer rekening houdt met de werkelijke rendementen van de pensioenfondsen. Dit betekent dat het pensioen van werknemers minder voorspelbaar wordt, omdat het gekoppeld is aan de beleggingsresultaten van het pensioenfonds.
Een ander belangrijk aspect van de veranderingen is dat pensioenregelingen transparanter moeten worden. Dit betekent dat werknemers nu beter inzicht krijgen in de kosten van hun pensioen en hoe het rendement van hun beleggingen hun uiteindelijke pensioen beïnvloedt.
Voor werkgevers betekent dit dat je pensioenregeling mogelijk moet worden aangepast. De opbouw en de wijze waarop de pensioenpremies worden geïnvesteerd, zullen anders zijn dan voorheen.
Wat zijn de gevolgen voor werknemers?
De veranderingen in het pensioenstelsel hebben direct invloed op de pensioenopbouw van werknemers. Voor veel werknemers betekent dit dat hun pensioen minder zeker is dan voorheen, omdat het gebaseerd wordt op de rendementen van het pensioenfonds en niet op een vast bedrag per jaar.
Wie heeft recht op compensatie?
Er is een specifieke groep werknemers die recht heeft op compensatie door de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. Dit betreft werknemers die in het oude systeem een beter pensioen opbouwden dan in het nieuwe systeem. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor oudere werknemers die al lang in het pensioenfonds zitten en een relatief hoog pensioen opbouwen.
De overheid heeft aangekondigd dat er een compensatieregeling komt voor werknemers die door de overgang naar het nieuwe systeem een lagere pensioenopbouw zullen hebben. De compensatie is bedoeld om de nadelen van de veranderingen te verzachten voor deze groep. Dit geldt vooral voor werknemers die door de overgang met een lager pensioen te maken krijgen, bijvoorbeeld omdat de beleggingen minder opleveren dan de gegarandeerde opbouw in het oude systeem. Wie komt in aanmerking voor compensatie?
Als werkgever moet je goed op de hoogte zijn van de voorwaarden voor compensatie, zodat je je werknemers tijdig kunt informeren en de juiste stappen kunt zetten.
Conclusie
De veranderingen in het pensioenstelsel zijn ingrijpend en zullen zowel werkgevers als werknemers beïnvloeden. Als werkgever ben je verantwoordelijk voor het goed informeren van je werknemers over deze veranderingen en het zorgen voor de administratieve afhandeling. Als je als werkgever bent aangesloten bij een bedrijfstak pensioenfonds (bv Pensioenfonds Metaal en Techniek, Pensioenfonds Zorg en Welzijn, Pensioenfonds Detailhandel, BPL pensioen agrarische sector etc.) dan zal je van het pensioenfonds informatie ontvangen over de wijzigingen. Deze pensioenfondsen hebben ook informatie voor de werknemers zodat je je werknemers voldoende kan informeren.
Heb je echter een eigen pensioenregeling afgesloten bij een pensioenverzekeraar (bv Brand New Day, ASR, Zwitserleven etc.) informeer dan bij je tussenpersoon of bij de pensioenverzekeraar wat de consequenties zijn van de overstap naar de nieuwe pensioenwetgeving en informeer je werknemers over deze wijziging of laat je tussenpersoon de werknemers informeren.
